luty 2025
P W Ś C P S N
« wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Statystyka
Wszystkich odwiedzin: 49301 Aktualnie na stronie: 5

Archive for the ‘Ciekawostki’ Category

HAIKU KLAS SZÓSTYCH

Haiku to japońska poezja – charakteryzuje się minimalizmem słownym, ściśle związana z filozofią zen. Powstała ona w Japonii w XVII wieku, a jej pierwowzorem była „tanka” – krótka japońska pieśń.
Haiku jest dziełem  zrodzonym z kontemplacji, zdecydowanie otwartym, w którym umysł poety staje się umysłem dziecka.

To proste spostrzeżenia, uchwycenie piękna chwili obecnej w prosty, bezpośredni sposób.
Na odbiorcę  twórczość tego typu  działa w szczególny sposób. Skłania go do zatrzymania się na moment i odrywa od  zgiełku życia.

Z tą, jakże trudną, sztuką zmierzyli się uczniowie klasy VI a. Jak im poszło, przeczytaj w zakładce TWÓRCZOŚĆ UCZNIÓW.

Boże Ciało to kościelne święto Eucharystii, zostało ustanowione w XIII wieku. Najpierw obchodzono je tylko w Belgii. W roku 1264 papież Urban V specjalną bullą, wprowadził je do kalendarza liturgicznego, obowiązującym w całym Kościele katolickim. W Polsce obchody Bożego Ciała zapoczątkowane były w 1320 roku w diecezji krakowskiej za sprawą biskupa Nankera. Uroczyste procesje są późniejsze niż samo święto, gdyż wprowadzono je w Europie w XV wieku. Owa ceremonia, zgodnie z intencją Kościoła ma rozwijać kult Chrystusa w Eucharystii. W ludowej interpretacji ta sama intencja rozumiana jest trochę inaczej. Otóż wierzono, że Bóg opuszcza kościoły, schodzi z ołtarzy i idzie pomiędzy ludzi, żeby być blisko ich zwyczajnych spraw.

Corpus_Christi_in_Łowicz

Read the rest of this entry »

Dlaczego piąty miesiąc roku nazywamy majem?

Cóż, maj jest niestety jednym z dwóch przypadków, kiedy język polski zaadaptował nazwę miesiąca z terminologii łacińskiej, zob. łac. Maius. Nazwę tę należy kojarzyć z boginią Mają, italską i rzymską boginią wzrastania, identyfikowaną z Ops bądź Fauną, z czasem też łączoną z Mają – matką Hermesa. W języku polskim funkcjonuje czasownik ‚maić’ oznaczający ‚stroić, zwłaszcza zielonymi gałązkami, kwiatami itd.’.

160153050121131810773759

Read the rest of this entry »

ŚMIGUS I DYNGUS

Tradycyjne słowiańskie obrzędy związane z witaniem wiosny i żegnaniem zimy, związane bezpośrednio z obchodem Jarych Godów.

Warto wyraźnie zaznaczyć, że Śmigus i Dyngus dawniej były odrębnymi zwyczajami, dopiero czasy późniejsze zlały te dwa wyrazy w jedną zbitkę śmigus-dyngus określającą cały poniedziałek wielkanocny. Dziś już niewiele osób jest tego świadoma, przez co przeciętny człowiek nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czym różni się śmigus od dyngusa. Dla większości ludzi są to określenia synonimiczne.

11113012_364847517055438_4099955246938373330_n

Read the rest of this entry »

Tradycyjnie w Wielką Sobotę święcimy pokarmy, które pojawią się na wielkanocnym stole. Dobór składników nie jest przypadkowy, bowiem każdy z nich ma swoje znaczenie. Ważna jest także dekoracja samego koszyka. Powinnien być wiklinowy i wyłożony białą serwetą, na której zostaną poukładane pokarmy. Współcześnie lista składników jest długa, jednak powinniśmy skupić się na tych najważniejszych i poznać ich symbolikę.

koszyczek-wielkanoc Read the rest of this entry »

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w religii chrześcijańskiej, obchodzone na cześć zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to święto ruchome, wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wielką Niedzielę rozpoczyna rezurekcja, czyli uroczyste nabożeństwo wraz z procesją, której celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu Jezusa. Po kościele spożywa się wielkanocne śniadanie z produktami poświęconymi w Wielką Sobotę.

images (1)

Read the rest of this entry »

Babo, o babo przedziwnego smaku!

Zdobi cię lukier różanymi wzory,

Kolorowego nie szczędzono maku, I w czub ci wpięto pęk bukszpanu spory!

(sonet z literatury humorystycznej XIX wiek)

Baby w dawnych czasach nazywane były kołaczami, korowajami, babimi kołaczami. Dzisiejszą nazwę nadał im król Stanisław Leszczyński (wywodząc ją od bohatera „Baśni z 1001 nocy” Ali-Baby). Wielkanocne baby były prawdziwą ozdobą świątecznego stołu. Miały kształt tureckiego zawoju, pieczono je w glinianych formach lub w miedzianych rondlach. Wyróżniano wiele rodzajów bab: „puchowe”, „polskie”, „ukraińskie”, „krakowskie”, „pospolite”.

babka-960x500

Read the rest of this entry »

Znawca polskich dziejów i obyczajowości Jan Bystroń w Dziejach obyczajów w dawnej Polsce wiek XVI-XVIII pisał: „W dzień pierwszego kwietnia zwodzono się na żarty, opowiadano zmyślone wieści, czyhano na naiwnych czy nieuważnych. Zwyczaj ten obcy, gdzieś na Zachodzie powstały i poprzez Niemcy do Polski przeszczepiony, zrazu tylko do miast i szlachty, potem stopniowo w całym kraju rozpowszechniony. Prócz rozmaitych żartów słownych znane były też paczki, niby podarunki, które obdarowany z ciekawością rozwijał, aby wreszcie się przekonać, iż padł ofiarą żartu, tudzież listy, wydawano nawet druczki, kończące się słowami: Jeżelim Cię trochę zawiódł, wybacz mi proszę, że dziś prima aprilis, o tym Ci donoszę

prima_aprilis Read the rest of this entry »

Wiosna bywa wesoła, trzy miesiące niesie, marca, kwietnia i maja, pięknie w polach, w lesie (SL) – ten osiemnastowieczny fragment, zaczerpnięty ze Słownika Lindego, obrazuje nasz stosunek do wiosny. Od czasów najdawniejszych człowiek dostrzega, że po zimie cała przyroda budzi się ze snu, żywo krążą w roślinach soki, nabrzmiewają pąki, powraca ptactwo z odległych krain. Te obserwacje sprawiają, że odczuwamy nagły przypływ energii.

wiosna_1920x1200_001

Read the rest of this entry »

Wiosna, to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Z zimowego snu przebudzają się zwierzęta, a także ziemia wydaje nowe plony. Wiosna jest symbolem nowego życia, więc należało odegnać złą, śmiercionośną zimę. Najbardziej popularnym obrzędem związanym z przywoływaniem wiosny było palenie lub topienie słomianej kukły zwanej Marzanną.

10001539_218749774998547_1840959176_n

Read the rest of this entry »

Categories
Links: