Archive for the ‘news’ Category
Drodzy Czytelnicy!
Zobaczcie, jakie cuda można zakupić na naszym kiermaszu wielkanocnym. Serdecznie zapraszamy Was do udziału w tym przedsięwzięciu.
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na dni otwarte, które odbędą się 19.03.2015 roku (czwartek) od godziny 17,00. Read the rest of this entry »
Czy warto nauczyć się poprawnego posługiwania się językiem polskim? Oczywiście, że warto! Człowiek, który pragnie zasłużyć na miano osoby kulturalnej, musi mówić poprawnie, gdyż jego sposób komunikowania się znacząco wpływa na to, jak oceniany jest przez innych. Co prawda, popełnianie błędów językowych nie jest karalne, zazwyczaj uchodzi ono mówiącemu na sucho. Jednak człowiek posługujący się polszczyzną niepoprawnie naraża się na dezaprobatę i ośmieszenie społeczne. Wszak, jak powiedział kiedyś Zenon Klemensiewicz, „pomiędzy kulturą języka a kulturą duchową człowieka można postawić znak równości”.
Mamy przyjemność pochwalić się sukcesem naszej drużyny, która w półfinale powiatu mini piłki ręcznej zajęła II miejsce, w rezultacie czego awansowała do dalszych rozgrywek.![]()
Read the rest of this entry »
O ile wystawna kolacja stanowi koronę przyjęcia, tak słodki deser jest diamentem tejże korony.
Przywołaną zasadę poznali uczniowie klas VI, którzy na lekcji techniki przygotowywali prawdziwe delicje! Przysmaki w ich wykonaniu można zobaczyć w zakładce GALERIA.
Drodzy Uczniowie!
Gratulujemy Wam wspaniałych pomysłów! Pewnie niejeden Master Chef, smakując Waszych frykasów, aż zzieleniałby z zazdrości!
Historia Święta Trzech Króli
Święto Objawienia Pańskiego, po grecku zwane epifanią a potocznie świętem Trzech Króli jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt Kościoła katolickiego, które ustanowione zostało już w początkach III wieku (a więc znacznie wcześniej niż święto Bożego Narodzenia). W V wieku do liturgii weszły dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie, obchodzone 25 grudnia i święto Objawienia się Boga całemu światu, a nie tylko pasterzom z betlejemskich łąk. Stanowi ono pamiątkę hołdu, jaki Mędrcy ze Wschodu, inaczej królowie z Indii, Persji i Arabii, zwani w Polsce Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, złożyli Dzieciątku Jezus.
Z pism Jana z Głogowa (jednego z pierwszych polskich astrologów) wynika, że ludzie, którzy przyszli na świat 20 grudnia charakteryzują się zrównoważeniem oraz nadludzką cierpliwością. Dzięki tym cechom wszystkie zadania i trudności życiowe, na jakie napotykają, są dla nich zupełnie naturalne. Nie cofają się zatem przed wyzwaniami, wymagającymi wielkiego wysiłku i ciężkiej pracy.
Ponadto osoby te są mocno uczuciowe i empatyczne. Mają bardzo dobrze rozbudowaną intuicję, która pomaga im nie tylko przy podejmowaniu ważnych życiowych decyzji, także w zwykłych, codziennych sprawach.
Śpiewanie kolęd to obyczaj dobrze znany i powszechny w całej Polsce. Najstarsze, zachowane polskie pieśni kolędowe pochodzą z kancjonałów czeskich i łacińskich z XV wieku. Zalicza się do nich takie teksty, jak: Zdraw bądź Krolu Niebieski (rękopis z 1424 roku uznany za przekład z języka czeskiego) oraz śpiewany dotychczas chorał Anioł pasterzom mówił.