Archive for the ‘Wydarzenia’ Category
Był czy nie był? – pytają uczeni. Odpowiedź łącznie z głosem
Aleksandra Brücknera zazwyczaj bywa przecząca. Mimo to mistrz
Jan Twardowski bohater romantyczno-awanturniczych przygód,
opiewany przez poetów i bajkopisarzy stanowi kultową postać
polskiej literatury i sztuki. Nic więc dziwnego, że wreszcie zawędrował
on również do Szkoły Podstawowej w Turzy Śląskiej. Jego przygody,
opowiedziane przez zespół teatralny „Cudowisko” zostały niezwykle
entuzjastycznie przyjęte – publiczność nagrodziła młodych aktorów
owacją na stojąco.
W czwartek 2 marca klasy 6 a i b wczesnym rankiem wyjechały na wycieczkę dydaktyczną do stolicy Śląska- Katowic. Po godzinnej podróży dotarliśmy do Śląskiego ZOO w Chorzowie, na terenie którego znajduje się Planetarium im. Mikołaja Kopernika.
Tam mieliśmy okazję pod niebem planetarium, wiernie odzwierciedlającym rzeczywisty firmament wysłuchać 2- godzinnego seansu dydaktycznego pod tytułem „A jednak się kręci…”, w którym mowa była o ruchu obiegowym i obrotowym Ziemi i jego konsekwencjach. Następnie przejechaliśmy do centrum Katowic pod nowy obiekt Muzeum Śląskiego. Usytuowanie muzeum na terenie dawnej kopalni wzbudziło w szóstoklasistach zdziwienie. Po wejściu do środka okazało się, że wszystko, co chcemy zobaczyć znajduje się pod ziemią. Każda z klas pod kierunkiem przewodnika oglądała różne wystawy i wzięła czynny udział w lekcji muzealnej pt: „ W galerii malarza” i „ Trudne słowo- scenografia”. Zajęcia odbyły się w formie warsztatowej w specjalnie do tego przeznaczonych salach edukacyjnych również pod powierzchnią ziemi. Pełni wrażeń i wzbogaceni nowymi pomysłami plastycznymi wróciliśmy do Turzy. Wycieczkę zorganizowały panie: Marzena Hajok i Katarzyna Kucza, a dodatkowo pomagały w opiece nad uczniami wychowawczynie klas szóstych- pani Danuta Niziołek i pani Zuzanna Krótki .
Rok 1947. Ksiądz Ewald Kasperczyk z grupką młodzieży modli się do Matki Bożej Fatimskiej o łaski potrzebne podczas budowy sanktuarium ku jej czci. Uczniowie jednak niewiele wiedzą o objawieniach mających miejsce w Cova da Iria (Portugalia). Proszą zatem katechetę, by przybliżył im historię trojga biednych dzieci, którym objawiła się Cudowna Pani z Fatimy. Barwna, niezwykle dynamiczna opowieść proboszcza z licznymi pytaniami zainteresowanych nastolatków stanowi nie tylko wstęp, ale całą fabułę spektaklu zatytułowanego „Cudowna Pani z Fatimy”, którego premiera odbyła się 4 marca 2017 roku (podczas spotkania grup modlitewnych Ojca Pio). Widownia licząca ponad 600 osób nagrodziła to, jakże wzruszające, przedstawienie owacją na stojąco.
W tym roku dzieci z koła misyjnego kolędowały dla dzieci z Tajlandii. 10 grup kolędniczych wędrowało od domu do domu z kolędą na ustach głosząc radość z narodzenia Bożej Dzieciny. Zebrane ofiary zostały przekazane naszym potrzebującym rówieśnikom.To było naprawdę wielkie przeżycie.Dzieci mówiły-za rok znowu chcemy KOLĘDOWAĆ. Więcej zdjęć w zakładce GALERIA.
4 stycznia roku 2017 roku uczniowie klas szóstych naszej szkoły skorzystali z zaproszenia Biblioteki Śląskiej i w ramach zajęć lekcyjnych poznali organizację, strukturę oraz historię największej w województwie śląskim biblioteki.
Dzieci poznały funkcjonowanie biblioteki „od kuchni”: zapoznane zostały z bibliotecznym systemem komputerowym, katalogami tradycyjnymi, obejrzały aktualnie prezentowaną w holu głównym wystawę, a także uczestniczyły w pokazie zorganizowanym w Pracowni Konserwacji.
Niczym prawdziwi badacze zbiorów bibliotecznych z założonymi białymi rękawiczkami uczniowie przeglądali szesnastowieczne starodruki, kilkumilimetrowe książki, zaliczane do najmniejszych egzemplarzy na świecie oraz publikacje, mierzące ponad 120 cm.
Na koniec uczestnicy projektu zaproszeni zostali do czytelni muzycznej, gdzie obejrzeli najstarsze nośniki nagrań muzycznych, wysłuchali utworów nagranych na płytach winylowych oraz fragmentów regionalnych pieśni kapłanów mongolskich. Nie zabrakło również nowości fonograficznych, na temat których szóstoklasiści (niczym prawdziwi koneserzy) z zaangażowaniem dyskutowali.
Gościnność i profesjonalizm pracowników biblioteki, rzeczowe oraz niezwykle ciekawe wykłady, jak również możliwość wejścia w rolę prawdziwego pracownika naukowego sprawiły, że uczniowie z entuzjazmem wyrazili pragnienie dołączenia do grona czytelników Biblioteki Śląskiej.
Wyjazd zorganizowała pani Zuzanna Krótki
Niegdyś poważny i uroczysty w ceremonialnych szatach
kościelnych w infule na głowie, ze złotym pastorałem w ręce,
dziś krzepki, tęgi, tryskający zdrowiem i dobrym humorem
o rumianej twarzy, śmiejących się oczach, białej brodzie
i podkręconych wąsach. O kim mowa? Oczywiście o świętym
Mikołaju, który zaprosił uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej
w Turzy Śląskiej do Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na
specjalne warsztaty plastyczno-techniczne dla najbardziej pracowitych
i kreatywnych dzieci.
Z góry było wiadomo, że spektakl zatytułowany Wianek Halinki, wystawiony
25 listopada 2016 roku w Szkole Podstawowej w Turzy Śląskiej będzie wyjątkowy
i że ogrom pracy, jaką włożyli w jego przygotowanie aktorzy i reżyserzy będzie wyrazem szacunku zarówno dla młodszej, jak i starszej widowni. Wszak o to chodzi, by teatr nie dostarczał banalnej rozrywki, ale by wychowywał mądrego widza.
Korowód Wszystkich Świętych
w Szkole Podstawowej ks. Ewalda Kasperczyka w Turzy Śląskiej
Pamięć o zmarłych stanowi wartość dla wszystkich ludzi na całym świecie. Chyba nie ma na kuli ziemskiej takiego miejsca, gdzie nie oddawano by czci zmarłym i pewnie dlatego obchody zaduszne od początku świata były i są zjawiskiem globalnym.
W tym roku wspominamy niezwykle ważne wydarzenie dla naszego kraju – 1050 rocznicę chrztu.
26 października 2016 roku klasy czwarte pojechały do Teatru Ateneum w Katowicach, by obejrzeć spektakl teatralny zatytułowany „Miłość do trzech pomarańczy”.