luty 2025
P W Ś C P S N
« wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Statystyka
Wszystkich odwiedzin: 49524 Aktualnie na stronie: 25

Niegdyś poważny i uroczysty w ceremonialnych szatach

kościelnych w infule na głowie, ze złotym pastorałem w ręce,

dziś krzepki, tęgi, tryskający zdrowiem i dobrym humorem

o rumianej twarzy, śmiejących się oczach, białej brodzie

i podkręconych wąsach. O kim mowa? Oczywiście o świętym

Mikołaju, który zaprosił uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej

w Turzy Śląskiej do Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na

specjalne warsztaty plastyczno-techniczne dla najbardziej pracowitych

i kreatywnych dzieci.

Co wiemy o świętym Mikołaju?

            Święty Mikołaj, Santa Claus, Pére Noël, Saint Nicolaus, Weihnachts, Noel Baba czy Santa San to tylko niektóre imiona znanego na całym świecie hojnego darczyńcy, który 6 grudnia odwiedza najgrzeczniejsze dzieci.

Niewiele jednak o nim wiadomo, bowiem dokumenty historyczne dotyczące jego życia są bardzo skąpe. Prawdopodobnie urodził się i wychował w bardzo bogatej, a zarazem pobożnej rodzinie w Mieście Patra nad Morzem Śródziemnym, w młodości został biskupem Miry – stolicy Licji, gdzie zmarł około 342 roku i został pochowany właśnie 6 grudnia (z całą pewnością, wykazała to ekspertyza jego grobu).

W przeciwieństwie do tych skąpych wiadomości historycznych, przebogate są legendy osnute wokół tej postaci. Święty Mikołaj jawi się w nich jako osoba niezwykle piękna, tajemnicza i dobroduszna, która już w dzieciństwie wyróżniała się pobożnością, ujmującą dobrocią oraz ogromnym talentem.

Nie powinno dziwić zatem to, że został święty Mikołaj patronem literatów, uczonych oraz bardzo pracowitych uczniów – takich ,jak np. Rafał Marzycki z klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Turzy Śląskiej, który w Wojewódzkim Konkursie „Skrzynka Marzeń” wywalczył dla swojej klasy nagrodę specjalną – wyjazd na warsztaty plastyczno techniczne do Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

 

Dlaczego akurat Urząd Marszałkowski zaprosił Szkołę Podstawową z Turzy Śląskiej?

5 grudnia 2016 roku podczas uroczystego finału Konkursu Wojewódzkiego zatytułowanego „Skrzynka Marzeń”, w którym brało udział aż 66 szkół, uczeń Szkoły Podstawowej w Turzy Śląskiej – Rafał Marzycki zdobył wyróżnienie specjalne – wycieczkę klasową na mikołajkowe spotkanie plastyczno-techniczne w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wyjazd w całości ufundowany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

 

            Jakie niespodzianki czekały szóstoklasistów podczas warsztatów?

            11 grudnia 2016 roku uczniowie klas szóstych wraz ze swoimi opiekunami: panią Anitą Brocką, panią Zuzanną Krótki oraz panią Danutą Niziołek wzięli udział w warsztatach plastyczno-technicznych przygotowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Przewodnikiem oraz głównym organizatorem zajęć była pani Karolina Kornek.

Uczniowie pod okiem czujnych i fachowych instruktorów wykonywali własnoręcznie prawdziwe arcydzieła takie jak, np.: ceramiczne ozdoby z magnesem, które bez wątpienia upiększą każdą lodówkę, szyszkowe ptaki na choinkę, filcowe mini-przytulanki, świąteczne skarpetki antypoślizgowe, bombki geometryczne oraz tradycyjne bombki kurpiowskie. Za pomocą magicznej mikstury wyczarowywali esy-floresy na papierze, z których wycinali niezwykłe bileciki na prezenty, natomiast niewidzialną farbą zapisywali swe najskrytsze życzenia.

Zabawom nie było końca. Mali ogrodnicy sadzili w ziemi cebulki uśpionych hiacyntów, a na ich doniczkach malowali swoje najpiękniejsze sny. Amatorzy słodkości mieli z kolei możliwość udekorowania chrupiących ciasteczek białą i czarną czekoladą, rodzynkami, posypką marcepanową lub kolorowymi dodatkami do ozdabiania pierniczków. Tak przygotowanych „anielskich smakołyków” z pewnością nie powstydziłby się żaden Master Chief.

Ponieważ święta to magiczny czas, który spędza się wraz z całą rodziną, szóstoklasiści zaproszeni zostali także do opracowania projektu twórczej gry planszowej. Przy pomocy ekspertów, mających wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie – pani Agaty Szymanek i pana Pawła Szeibei, budowali niezwykły świat przedstawiony, kreowali bohaterów, sporządzali reguły gry. Własnoręcznie przygotowane plansze uczniowie zabrali do domu. Być może wręczą je swoim najbliższym jako jeden z gwiazdkowych prezentów.

W opinii szóstoklasistów najdłużej wyczekiwanym punktem programu było lepienie z gliny ceramicznej istot przypominających śląskiej smoki. Najpierw pani Barbara Firla w sposób wyczerpujący zapoznała słuchaczy z najdawniejszymi wyobrażeniami smoków spotykanymi na terenie Górnego Śląska. Zreferowane opowieści w dużej mierze stanowiły inspirację dla uczniów, którzy przy pomocy pana Bogdana Kosaka wykonali prawdziwe ceramiczne majsteszyki. Ich smoki były ulepione wręcz z aptekarską precyzją. Budziły podziw a zarazem grozę.

Wycieczka zakończyła się wizytą świętego Mikołaja, który dla uczestników warsztatów przygotował prezenty.  A ponieważ niewielu ludzi wierzy w jego istnienie każdy uczeń otrzymał dodatkowo pamiątkowe zdjęcie z polaroidu, które uchwyciło moment, gdy święty się pojawił.

 

Ogólne wrażenia

Spotkanie ze świętym Mikołajem zorganizowane w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach było dla uczniów Szkoły Podstawowej w Turzy Śląskiej wspaniałą przygodą. Młodzież poprzez zabawę nauczyła się wielu niezwykle inspirujących technik plastyczno-technicznych, przygotowała przepiękne dekoracje oraz małe upominki dla najbliższych. Bez wątpienia długo będzie wspominała ten wyjazd.

Zuzanna Krótki

 

Pragniemy najserdeczniej podziękować pani Karolinie Kornek za zorganizowanie wspaniałych zajęć dla naszych uczniów oraz za niezwykle ciepłą i przyjazną atmosferę podczas warsztatów

Anita Brocka, Zuzanna Krótki, Danuta Niziołek

Leave a Reply

Categories
Links: