luty 2025
P W Ś C P S N
« wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Statystyka
Wszystkich odwiedzin: 49390 Aktualnie na stronie: 28

Historia Święta Trzech Króli

Święto Objawienia Pańskiego, po grecku zwane epifanią a potocznie świętem Trzech Króli jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt Kościoła katolickiego, które ustanowione zostało już w początkach III wieku (a więc znacznie wcześniej niż święto Bożego Narodzenia). W V wieku do liturgii weszły dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie, obchodzone 25 grudnia i święto Objawienia się Boga całemu światu, a nie tylko pasterzom z betlejemskich łąk. Stanowi ono pamiątkę hołdu, jaki Mędrcy ze Wschodu, inaczej królowie z Indii, Persji i Arabii, zwani w Polsce Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, złożyli Dzieciątku Jezus.

10915287_769124856487699_8692412698439106663_n 10922837_769144043152447_6089613890063345053_n

 

Tradycja Orszaku Trzech Króli

Zwyczaj uczczenia pamięci trzech Mędrców najsilniej pielęgnowany jest w Hiszpanii, gdzie począwszy od VI wieku organizuje się Orszaki Trzech Króli, czyli uliczne parady, podczas których Trzej Królowie jadą ulicami miasta i rzucają dzieciom cukierki. Nieco różnią się one zatem od polskich orszaków, przypominających uliczne jasełka.

W tym roku Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 330 miejscowości w Polsce i zagranicą, wśród których znalazła się Turza Śląska. Honorowy patronat nad tą imprezą objęli: Daniel Jakubczyk – Wójt Gminy Gorzyce, Tadeusz Skatuła – Starosta  Powiatu Wodzisławskiego, Ryszard Zawadzki – Poseł  na Sejm RP oraz Adam Zdziebło – Senator RP.

Przebieg  uroczystości

600 papierowych koron, 200  śpiewników rozdanych zostało podczas tegorocznego, pierwszego w historii Turzy Śląskiej, Orszaku Trzech Króli. Mieszkańcy całego powiatu wodzisławskiego zebrali się w kościele NMP Fatimskiej, by po mszy świętej (która rozpoczęła się o godzinie 11,00) móc obejrzeć uliczne jasełka.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele, gdzie przedstawiona został scenka ilustrująca Zwiastowanie Pańskie. Uczennice wcieliły się w rolę chóru anielskiego, który odśpiewał pieśń zwiastującą Marii dobrą nowinę. W oddali ukazała się gwiazda betlejemska. Przywiodła ona uczestników orszaku do pałacu króla Heroda (znajdującego się przed kościołem). Okrutnego władcę odwiedzili magowie ze Wschodu. Pragnęli oni poinformować swego sąsiada o narodzinach nowego króla żydowskiego. Pełen wściekłości monarcha z ironią skierował uczonych do Betlejem, w którym to zapewne (w jego mniemaniu) nic ciekawego nie zobaczą. Ani ton, ani sposób komunikacji Heroda bynajmniej nie zniechęcił astrologów, wprost przeciwnie – zachęcili oni wszystkich zebranych do wędrówki w stronę Betlejem.

Wpierw król Kacper zapytał swoich rycerzy, czy zechcą oni odwiedzić Nowonarodzone Dziecię. Wszyscy jednogłośnie wyrazili swoją aprobatę. Odziani w czerwone szaty podążyli za swym władcą, wiwatując „Do Betlejem, do Betlejem!”. To samo pytanie zadali król Melchior oraz król Baltazar. Ich świta nosiła płaszcze w kolorze zielonym oraz niebieskim. Stroje, o których mowa, przygotowane przez rodziców naszych uczniów, stanowiły wierne odzwierciedlenie średniowiecznych szat – damy założyły długie suknie, i powłóczyste welony, natomiast rycerze przywdziali sięgające do kostek dostojne płaszcze. W ręku trzymali natomiast tarcze, na których znajdował się herb ich wodza. Królowie zasiedli do wygodnych bryczek, za nimi żwawo kroczyło ich wojsko, później zaproszeni goście oraz wszyscy zebrani, pielgrzymujący do żłóbka.

Trasa ta nie była łatwa, wprost przeciwnie wymagało od monarchów sporego wysiłku zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Królowie na swej drodze napotkali bowiem podstępnego diabła, który, wraz ze swą asystą, kusił nie tylko ich. Poczet księcia ciemności zachęcał zebranych: do robienia kariery za wszelką cenę, do oddawania się przyjemnościom doczesnym oraz do różnego rodzaju, niemoralnych czynów. Na szczęście ich działania okazały się daremne. W ostateczności świta upadłych aniołów przegrała z orszakiem niebieskim, natomiast królowie, ich wojsko oraz inni zebrani śmiało podążali do Betlejem.

Tam, w ubogiej stajence, na stogu siana zobaczyli Świętą Rodzinę, otoczoną gromadką tańczących aniołków. Ze zdziwieniem oraz z przeogromną wiarą w sens cierpienia magowie oddali pokłon maleńkiemu Jezusowi. Na koniec wszyscy uczestnicy orszaku wspólnie odśpiewali kolędy.

Całe przedsięwzięcie zostało sfinalizowane dzięki zaangażowaniu dyrektora szkoły, nauczycieli, księdza proboszcza, ale przede wszystkim dzięki ogromnemu wsparciu Rodziców. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia Orszaku Trzech Króli. Gdyby nie one, zorganizowanie ulicznych jasełek nie byłoby możliwe.

Znaczenie Święta Trzech Króli

W dawnej Polsce wierzono, że w święto Objawienia Pańskiego, na pamiątkę cennych darów: mirry, kadzidła i złota, Bóg stokroć wynagradza trud ludzi życzliwych, pomocnych i pracowitych. Błogosławi im, zapewnia dostatnie życie, zdrowie, przynosi szczęście. Mamy nadzieję, że nie będzie również szczędził swych łask uczestnikom Orszaku Trzech Króli, wszak jak mówi dawne przysłowie: „Kto świętuje w  Trzech Króli, nie zostaje w jednej koszuli”.

Zuzanna Krótki

Więcej zdjęć w zakładce GALERIA

IMG_2316

Leave a Reply

Categories
Links: