luty 2025
P W Ś C P S N
« wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Statystyka
Wszystkich odwiedzin: 49607 Aktualnie na stronie: 30

Przedstawienie teatralne zamiast nieszporów? Mieszkańców Turzy Śląskiej to już nie dziwi. Od kilku lat dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię Świętą, ich rodzice  oraz goście mają okazję obejrzeć w czasie popołudniowego nabożeństwa inscenizację o treściach religijnych, w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. W tym roku było podobnie. Kolorowe przebrania, niezwykle rytmiczny taniec, ale przede wszystkim przekaz, świadomość tego, że również w tak niespokojnym świecie, jak nasz, zdarzają się cuda.

 

I          Dlaczego Cud w Kanie Galilejskiej?

„Tajemnicą światła jest początek znaków w Kanie, gdy Chrystus, przemieniając wodę w wino, dzięki interwencji Maryi, pierwszej z wierzących, otwiera serca uczniów na wiarę” – napisał w jednym ze swoich listów apostolskich ojciec święty Jan Paweł II.  Właśnie w Kanie Jezus dokonał pierwszego cudu, po którym stało się coś niezmiernie ważnego, co skrzętnie odnotował święty Jan Ewangelista: „…i uwierzyli w Niego Jego uczniowie”. Apostołowie widzieli przecież, jak do stągwi wlewano na polecenie Jezusa wodę, czerpano z nich natomiast wino! Kto mógł uczynić coś takiego, jeśli nie sam Bóg?

Przemiana wody w wino ma wymiar symboliczny, prowadzący ku najważniejszej tajemnicy, jaką jest Eucharystia. Francois Mauriac – znany współczesny teolog uważa, że „w dniu, w którym oświadczy (Jezus Z.K.), że wino jest Jego Krwią i chleb Jego Ciałem, ci, którzy byli w Kanie, uwierzą w to bez wahania. Ten pierwszy cud, pozornie najmniej «duchowy» ze wszystkich, skierowuje uczniów bez ich wiedzy na właściwą drogę, wprowadza ich w przechodzącą wszelkie zrozumienie tajemnicę”.

Zarysowana przez F. Mauriaca paralela została wykorzystana przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Turzy Śląskiej – przede wszystkim przez panią Grażynę Salamon, panią Danutę Niziołek oraz panią Zuzannę Krótki, które przygotowały spektakl teatralny zatytułowany Cud w Kanie Galilejskiej.

 

 

II         Fabuła spektaklu

Rzeczą oczywistą jest to, że dzieci, przystępujące do pierwszej Komunii Świętej nie potrafią trafnie interpretować znaczeń przenośnych zawartych w tekście biblijnym. Aby im to ułatwić, pani Grażyna Salamon – pomysłodawczyni, a zarazem reżyser, spektaklu – zdecydowała się na przygotowanie inscenizacji teatralnej oscylującej wokół historii pierwszego cudu Jezusa.

Scenariusz przedstawienia opracowała pani Zuzanna Krótki. Autorka stworzyła kontaminację czterech, pozornie różnych tekstów, tj. historia stworzenia świata, opowieść o weselu w Kanie Galilejskiej, przypowieść Jezusa o uczcie oraz kilka wersetów starotestamentalnej Księgi Przysłów.

Pogrążony w rozmyślaniach Jezus obserwuje bawiących się na weselu gości. W pewnym momencie dołączają się do niego jego uczniowie, którzy pełni obaw zastanawiają się czy świętując, nie popełniają czasem ostatniego spośród grzechów głównych – grzechu acedia (tj. lenistwo). Jezus jako przewodnik duchowy bez wahania powołuje się na Księgę Rodzaju, w której mowa jest o Bożym odpoczynku, a następnie opowiada słuchaczom przypowieść o uczcie. Nagle przychodzi do niego pełna nadziei Maryja, która sugeruje, że gospodarzom zabrakło wina. Po chwili zadumy – syn Boży dokonuje pierwszego cudu – zamiany wody w wino.

 

III       Krótka recenzja

Spektakl odegrany został dwa razy – pierwszy raz 1 maja 2016 roku – dla dzieci, które przyjęły wczesną Komunię Św. oraz dla ich rodziców, drugi raz 3 maja 2016 roku dla uczniów klas II (i ich rodziców).

Wyreżyserowana przez panią Grażynę Salamon inscenizacja była niezwykle harmonijna i dopracowana w najmniejszych detalach. Ukazany na scenie biblijny świat, mimo że tak odległy, wydawał się bardzo realny, bliski odbiorcy. Spektakl otwierał rytmiczny taniec w stylu żydowskim, przygotowany przez panią Danutę Niziołek. Prezentowana etiuda choreograficzna, stanowiła wręcz idealne preludium do tematycznej całości.

Na szczególną uwagę zasługuje gra młodych artystów. Kilkunastoletni odtwórcy poszczególnych ról niezwykle realistycznie wcielili się w kreowane przez siebie postaci. Ich mimika, gesty, intonacja sprawiły, że widzowie praktycznie nie mogli oderwać od nich oczu.

Opisywany spektakl wywarł wrażenie na chyba wszystkich widzach. Wielu z nich wyraziło nadzieję na to, że Turzańska tradycja organizowania spektakli teatralnych podczas Pierwszej Komunii Świętej będzie kontynuowana.

Zuzanna Krótki

 

Leave a Reply

Categories
Links: