Drodzy rodzice!
Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny podjął inicjatywę programu , przeciwdziałającemu złym nawykom żywieniowym dzieci i młodzieży .Łatwy dostęp do niezdrowego jedzenia , zbyt rzadkie stosowanie zdrowej diety prowadzą często do chorób układu pokarmowego oraz otyłości. Poważnym problemem jest również niedobór witamin ,których brakuje młodemu organizmowi, ponieważ owoce często przegrywają walkę z chipsami. Poniżej przedstawiamy 10 zasad prawidłowego żywienia, dzięki którym możemy być pewni, że nasze dzieci będą się dobrze odżywiać i zdrowo rosnąć.
Zasada 1. Zwraca uwagę na urozmaicenie diety w produkty z różnych grup. Każda grupa produktów spożywczych jest źródłem innych cennych produktów odżywczych. Na przykład produkty mleczne dostarczają wapń i białko, ale nie zawierają witaminy C, jak owoce i warzywa. Dlatego należy spożywać artykuły spożywcze z różnych grup żywieniowych.
Zasada 2. Przypomina o potrzebie codziennej aktywności fizycznej. Ruch korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i sprawność umysłową.
Zasada 3.Dotyczy spożywania produktów zbożowych. Są one źródłem energii, zawierają wiele składników mineralnych. Są bogate w błonnik regulujący pracę jelit. Z tej grupy należy wybierać artykuły z tzw. grubego przemiału, które są bogatsze w składniki odżywcze. Oprócz pieczywa pełnoziarnistego poleca się ryż, kaszę gryczaną i jęczmienną, razowy makaron.
Zasada 4.Dotyczy mleka i produktów mlecznych. Mleko i jego przetwory są najważniejszym źródłem wapnia w diecie ,który jest niezbędny do budowy zdrowych kości i zębów. Mleko jest źródłem białka o najwyższej jakości. Uczniowie powinni wypijać 3-4 szklanki mleka lub część mleka zastępować produktami mlecznymi takimi jak jogurt, maślanka, kefir lub serami podpuszkowymi żółtymi czy pleśniowymi.
Zasada 5. Dotyczy grupy mięso, drób, ryby, jaja, nasiona strączkowe. Produkty te są w diecie źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. Z produktów mięsnych należy wybierać gatunki o niskiej zawartości tłuszczu ( wołowina, cielęcina ). Ryby morskie takie jak makrela, sardynka ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega- 3 .
Zasada 6. Warzywa i owoce powinny być spożywane kilka razy dziennie. Powinno się uwzględniać różnorodne warzywa (sałata, brokuły, szpinak, marchew, pomidor, dynia).Dietę należy wzbogacić w owoce. Należy spożywać więcej warzyw niż owoców. Wśród soków wybieramy raczej warzywne lub owocowo – warzywne.
Zasada 7. Dotyczy tłuszczów. Tłuszcze powinny stanowić jedynie dodatek do potraw. Większość powinna pochodzić z ryb, orzechów i tłuszczów roślinnych. Do smażenia poleca się stosowanie oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego bogatego w zdrowe jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
Zasada 8. Należy ograniczyć słodycze ze względu na to, że cukier nie dostarcza żadnych witamin i składników mineralnych a jego nadmiar prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej.
Zasada 9. Zaleca ograniczenie spożycia soli kuchennej czyli chlorku sodowego. Sól w potrawach należy zastępować aromatycznymi ziołami jak majeranek, bazylia, oregano, czosnek, tymianek. Ograniczyć należy spożywanie słonych przekąsek (chipsy, słone paluszki ).Duże ilości soli znajdują się również w produktach takich jak gotowe dania w puszkach, zupach i sosach w proszku.
Zasada 10. W racjonalnym żywieniu ogromną rolę odgrywa odpowiednia ilość płynów. Dzieci i młodzież powinni pić codziennie 6 szklanek wody. W przypadku dni o intensywniejszym wysiłku fizycznym jak zajęcia w-fu czy inne zajęcia sportowe podaż płynów powinna być znacznie większa. Zaleca się picie wody, herbatek owocowych niesłodzonych, soków warzywnych i owocowo – warzywnych.
O zdrowiu naszym i naszej rodziny w znacznym stopniu decydujemy sami- zależy to od naszego stylu życia .Niekorzystnie zmienione zwyczaje żywieniowe i coraz to bardziej siedzący tryb życia powodują duże zagrożenie dla naszego zdrowia, a w konsekwencji choroby i krótsze życie. Dlatego zastanówmy się ,ile korzyści osiągniemy wprowadzając zmiany w naszym postępowaniu. Warto jest zmobilizować całą rodzinę równocześnie, gdyż ułatwi to wprowadzenie zmian. Poprawa stylu życia będzie najskuteczniejsza poprzez osobiste zaangażowanie i dawanie dobrego przykładu. Należy przyzwyczaić się do zdrowego stylu życia i zmiany te wprowadzić na stałe.