Po czym można rozpoznać kulturalnego człowieka nawet, jeśli byłby ubrany w łachmany? To ruch ciała, mimika, sposób bycia, wysławiania się, uśmiechu, postępowania nawet w drobnych sprawach – wszystko to mówi nam o tym, kim jesteśmy. To dobre wychowanie czyni z nas kulturalnych ludzi, budzących sympatię i szacunek. A w czym tkwi istota savoir vivre?
Dobre maniery, dobre wychowanie nie znaczy ni mniej ni więcej jak życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji, te nienaganne formy powinny być naszymi nawykami zakorzenionymi i wpajanymi od dzieciństwa. Jeśli jednak los sprawił, że nie wynosimy dobrego wychowania z naszego rodzinnego domu, nic straconego, możemy to nadrobić, śledząc losy naszych ulubionych bohaterów książkowych.
Drodzy Uczniowie,
opiszcie w paru zdaniach zachowanie postaci literackiej, która Waszym zdaniem zasługuje na miano Mistrza Dobrych Manier.
Dobrym przykładem może być przecież postać Ani z Zielonego Wzgórza, Adasia Cisowskiego, nawet Kopciuszka. Pomyślcie, kogo można by naśladować, kto wzbudził Waszą sympatię.
Prace należy składać u p. Danuty Niziołek lub u pani Zuzanny Krótki.
Na zwycięzców czekają nagrody książkowe, natomiast najlepsze prace zostaną opublikowane na naszej stronie.
POWODZENIA