20 września 2018 roku klasy trzecie gimnazjum wraz z opiekunami (panią Moniką Hejczyk, Zuzanną Krótki i Ewa Czerwińską) udały się do Katowic na wykłady z zakresu fizyki organizowane przez Uniwersytet Śląski.

Pierwsze zajęcia, w których uczestniczyliśmy, dotyczyły ciśnienia. Aby lepiej poznać tę wielkość fizyczną, wykładowcy pokazali nam wiele ciekawych eksperymentów. Jak wiadomo, ciśnienie to siła nacisku na daną powierzchnię. Aby to sprawdzić, jeden z uczniów naszej szkoły (Mateusz Nowak) położył się na łóżku fakira, rozprowadzając ciężar swojego ciała równomiernie na jak największej powierzchni.

Jednym z wielu doświadczeń był także balon napełniony helem, który unosił się ponad naszymi głowami. Hel ma bowiem mniejszą gęstość od gęstości powietrza. Po wspomnianym wykładzie, udaliśmy się na kolejny. Dotyczył on drgań i fal. Do rozchodzenia dźwięku nie jest potrzebny ośrodek, o czym dowiedzieliśmy się z doświadczenia, w którym brzęczący alarm znajdował się pod kloszem. Spod klosza wypompowaliśmy całe powietrze i czekaliśmy na rezultaty. Po wykonaniu tej czynności alarm było słychać, ale już nie tak donośnie, jak wcześniej. Jednym słowem mówiąc, wycieczka do Katowic była bardzo udana. Wykłady były bardzo ciekawe i pouczające. Przypomnieliśmy sobie treści związane z ciśnieniem i nawiązaliśmy pierwszy kontakt z drganiami. Z zadowoleniem wróciliśmy do naszej szkoły i chętnie ponownie wzięlibyśmy udział w tak fascynującej wycieczce.

Julia Rduch, Martyna Smusz